Oyun Çözümleri

Valorant Sistem Gereksinimleri 2026: Minimum, Önerilen ve 144 FPS

Valorant14 dakika okumaGüncelleme: Kasım 2, 20260 yorum

VALORANT’ın sistem gereksinimleri Riot Games’in resmî Türkçe destek sayfasında üç ayrı kademe hâlinde yayımlanıyor: 30 FPS, 60 FPS ve 144 FPS hedefleri için ayrı donanım listeleri.

Bu yazıdaki her değer o sayfadan. Sayfanın son güncelleme tarihi 22 Mayıs 2026. Resmî metinde bulduğumuz bir tutarsızlığı da olduğu gibi aktarıyoruz.

🎯 Tüm VALORANT Rehberleri
Ayar, hesap, performans ve hata çözümleri tek sayfada. VALORANT Rehber Merkezi’ne göz at »

Kısa cevap

En düşük özellikler (30 FPS hedefi): Intel i3-540 ya da AMD Athlon 200GE işlemci, Intel HD 4000 ya da AMD Radeon R5 220 ekran kartı, 4 GB RAM. Üç kademenin tamamı için ortak şartlar: SSE 4.2 veya AVX desteği, Windows 10 (Derleme 19041+) 64 bit ya da Windows 11 64 bit, DirectX 11. Harici ekran kartı kullanıyorsanız en az 1 GB VRAM gerekiyor. ARM işlemciler desteklenmiyor, Windows 11’de TPM 2.0 ve UEFI Güvenli Önyükleme şart ve resmî madde net: VALORANT buluttan ve sanal makinelerden oynamayı desteklemiyor.

İçindekiler
  1. Üç kademe: resmî tablo
  2. Bilgisayarın yetiyor mu? Resmî kontrol sırası
  3. Gereksinimleri karşılıyorum ama sorun var
  4. Konsol tarafı
  5. Resmî eşikler düşük — peki gerçekte kaç kişi karşılıyor?
  6. Sık Sorulan Sorular
  7. İlgili İçerikler

Üç kademe: resmî tablo

VALORANT resmî sistem gereksinimleri karşılaştırması
Değerler Riot Games resmî Türkçe destek sayfasından.

Riot’un resmî tablosu donanımı hedeflenen kare hızına göre ayırıyor — bu, çoğu oyunun yayımladığı “asgari / önerilen” ikilisinden daha kullanışlı:

Bileşen En Düşük (30 FPS) Önerilen (60 FPS) Yüksek Kaliteli (144 FPS)
İşlemci Intel i3-540
AMD Athlon 200GE
Intel i3-4150
AMD Ryzen 3 1200
Intel i5-9400F 2.90 GHz
AMD Ryzen 5 2600X
Ekran kartı Intel HD 4000
AMD Radeon R5 220
NVIDIA GeForce GT 730
AMD Radeon R7 240
NVIDIA GTX 1050 Ti
AMD Radeon R7 370
Intel Arc A310
ARM işlemci Desteklenmiyor Desteklenmiyor Desteklenmiyor
Bellek 4 GB RAM (üç kademe için ortak)
İşletim sistemi Windows 10 (Derleme 19041+) 64 bit veya Windows 11 64 bit

Tablonun üstünde ayrıca bir şart yazıyor: “SSE 4.2 veya AVX Desteği gerektirir.” Altında ise “DirectX 11 desteği gerektirir.”

VRAM notu

RAM satırının altındaki resmî not kolayca gözden kaçıyor: “Eğer sistemine entegre olmayan bir ekran kartı kullanıyorsan en az 1 GB VRAM’e de ihtiyacın var.”

Yani tümleşik grafik kullanıyorsanız bu şart ayrıca aranmıyor; harici kart taktıysanız kartın en az 1 GB belleği olmalı.

Resmî sayfadaki tutarsızlık

Aynı sayfada Windows 10 derleme numarası iki farklı şekilde yazılmış:

  • Tabloda: “Windows 10 (Derleme 19041+) 64 bit”
  • “WİNDOWS 10” başlığı altında: “Desteği Windows 10 (Derleme 10904 ve üzeri) için mevcuttur.”

İkincisi büyük olasılıkla bir rakam sırası hatası: Windows 10’un 19041 derlemesi gerçek bir sürüm (2004 güncellemesi), 10904 ise böyle bir Windows 10 derlemesi değil. Biz tablodaki 19041 değerini esas alıyoruz ama farkı sizden saklamıyoruz.

Bilgisayarın yetiyor mu? Resmî kontrol sırası

VALORANT sistem gereksinimleri resmî kontrol sırası
Adımlar Riot Games resmî Türkçe destek sayfasından.

1. İşlemci komut seti

Resmî şart: SSE 4.2 veya AVX desteği. Bu, listedeki işlemci modellerinden ayrı bir koşul — eski bir işlemci model olarak listeye yakın olsa bile bu komut setlerini desteklemiyorsa oyun çalışmıyor.

Ayrıca ARM işlemciler üç kademenin hiçbirinde desteklenmiyor. Resmî tabloda bu satır her üç sütunda da ayrı ayrı yazılmış.

2. İşletim sistemi

Resmî gereksinim Windows 10 (Derleme 19041 ve üzeri) 64 bit ya da Windows 11 64 bit. Sayfa, sürümünüzü öğrenmek için Riot’un “Windows işletim sisteminin hangi sürümünü çalıştırıyorum?” başlıklı yazısına yönlendiriyor.

3. Windows 11 ek şartları

Resmî madde kısa ve kesin: “Windows 11’de TPM 2.0 ve UEFI Güvenli Önyükleme de gerekiyor.”

Bu, Riot’un hile karşıtı sistemi Vanguard ile ilgili. Destek sayfasında bu koşullara özel hata kodları da var: VAN 9001 / 9003 (Güvenli Önyükleme ve TPM), VAN 9002 (Açıklardan Yararlanma Korumasını Etkinleştirme) ve VAN 9005 (Sanallaştırma Tabanlı Güvenlik).

4. Ekran kartı sürücüsü

Resmî uyarı sistem gereksinimlerini aşan bir nokta: “Ancak oyun için en güncel ekran kartı sürücüleri gerekir ve bu da daha yeni bir Windows derlemesi gerektirebilir. Daha fazla bilgi için lütfen NVIDIA, AMD veya Intel kaynaklarına başvur.”

Yani donanımınız yeterli olsa bile eski sürücüyle sorun yaşayabilirsiniz.

5. Bulut ve sanal makine

Resmî madde büyük harfli bir “LÜTFEN DİKKAT” başlığı altında: “VALORANT buluttan ve sanal makinelerden oynamayı desteklemez.”

Bu, zayıf bir bilgisayarı bulut oyun hizmetiyle aşmayı planlayanlar için kesin bir sınır.

Gereksinimleri karşılıyorum ama sorun var

Resmî sayfanın kapanış cümlesi bu durumu ele alıyor: “En düşük sistem gereksinimlerini karşıladığın halde oyunu oynarken sorun mu yaşıyorsun? Aşağıdan bize bir bilet gönderebilirsin.”

Riot’un resmî Türkçe destek merkezinde teknik sorunlar için ayrı rehberler bulunuyor. Destek sayfasında başlıkları şöyle listeleniyor:

  • Minimum/Önerilen Özellikler — bu yazının kaynağı.
  • Ağ Bağlantı Sorunlarını Giderme
  • Kayıtları Toplamak — destek talebine eklenecek günlük dosyaları için.
  • Vanguard nedir?, Vanguard Hata Kodları ve Çözümleri, Vanguard Kısıtlamaları ve Vanguard’ı Kaldırmak ve Devre Dışı Bırakmak.

Resmî destek yolu: VALORANT Destek sayfasındaki Bilet Gönder düğmesi.

Konsol tarafı

Resmî destek sayfasında ayrı bir madde var ve PC’si yetmeyenler için önemli: “İster PC’de ister konsolda oyna, VALORANT hesabının seviyesi, ajanlar ve diğer içerikler platformlar arasında paylaşılır.”

Riot, hesapların nasıl bağlanacağı için ayrı bir VALORANT Konsol Rehberi yayımlıyor. Yukarıdaki PC gereksinimleri yalnızca PC sürümü için geçerli.

Resmî eşikler düşük — peki gerçekte kaç kişi karşılıyor?

Riot’un tablosu, oyunun ne kadar hafif olduğunu göstermek için elverişli. Asıl merak edilen soru şu: “Bu eşikler bugünün bilgisayarları için gerçekten düşük mü?” Riot oyuncularının donanım dağılımını yayımlamıyor, ama PC donanımının genel dağılımı hakkında kamuya açık ve aylık güncellenen bir ölçüm var: Steam Donanım ve Yazılım Anketi. Aşağıdaki oranlar anketin Eylül 2026 sonuçlarının yalnızca Windows kesitinden.

VALORANT resmi sistem gereksinimleri ve Steam Eylul 2026 donanim anketindeki karsiliklari
Resmî eşikler Riot’un destek sayfasından, oranlar Steam’in Eylül 2026 anketinden.

Üç kademenin ortak şartı: SSE 4.2 veya AVX

Resmî tabloda işlemci modellerinden ayrı duran ve en çok gözden kaçan şart buydu. Ankette bu komut setleri ayrı satırlar hâlinde ölçülüyor:

Komut seti Ankette destekleyen oran VALORANT açısından
SSE 4.2 yüzde 99,90 İkisinden biri yeterli; oyunun aradığı şart bu.
AVX yüzde 99,28 SSE 4.2 yoksa bu kabul ediliyor.
AVX2 (resmî şart değil) yüzde 97,68 Karşılaştırma için: daha yeni bir komut seti.

Okunuşu şöyle: bu şart neredeyse evrensel, ama tam olarak evrensel değil. Bin kişiden yaklaşık biri SSE 4.2 bildirmiyor. İşlemciniz listedeki modellerden yeniyse bu satır sizin için sorun olmaz; 2008 öncesi bir makinede oynamayı deniyorsanız oyunun açılmama sebebi büyük olasılıkla tam olarak bu.

İşletim sistemi: iki sürüm de kabul ediliyor

Resmî şart Windows 10 (Derleme 19041+) 64 bit ya da Windows 11 64 bit. Anketteki dağılım şöyle:

  • Windows 11 64 bit — yüzde 75,08
  • Windows 10 64 bit — yüzde 24,85
  • Diğer — yüzde 0,08

Dörtte bire yakın bir kesim hâlâ Windows 10’da. VALORANT için bu bir engel değil — iki sürüm de destekleniyor. Fark şurada: Windows 11’de TPM 2.0 ve UEFI Güvenli Önyükleme ek şart, Windows 10’da bu iki madde aranmıyor. Yani Windows 11’e geçmek, VALORANT açısından gereksinimi kolaylaştırmıyor, aksine iki yeni koşul ekliyor. Ankette TPM ve Güvenli Önyükleme ölçülmüyor; bu ikisini bilgisayarınızda kendiniz kontrol etmeniz gerekiyor.

Bellek ve VRAM

Resmî şart üç kademe için de 4 GB RAM. Ankette 4 GB’ın altını bildirenler yüzde 0,01, tam 4 GB bildirenler yüzde 1,15. Geri kalan her şey bunun üstünde — en yaygın değer 32 GB (yüzde 43,28), onu 16 GB (yüzde 37,60) izliyor. RAM, VALORANT’ta pratikte engel olmuyor.

VRAM tarafı daha dikkat isteyen bir konu, çünkü resmî not koşullu: harici ekran kartı kullanıyorsanız en az 1 GB VRAM. Ankette 1 GB’ın altını bildirenler toplamda yüzde 8,13 (128 MB için yüzde 6,00, 512 MB için yüzde 2,13). Bu rakamı olduğu gibi “yüzde 8 oynayamaz” diye okumak yanlış olur: anket tümleşik ve harici kartları ayırmıyor, resmî not ise tümleşik grafikte bu şartı aramıyor. En yaygın VRAM değeri 8 GB (yüzde 35,78).

Tablonun söylemediği şey: çözünürlük

Resmî tablo kademeleri kare hızına göre ayırıyor — 30, 60 ve 144 FPS — ama hangi çözünürlükte olduğunu yazmıyor. Bu, tablodaki en büyük belirsizlik. Ankette birincil ekran çözünürlüğü dağılımı şöyle:

  • 1920 × 1080 — yüzde 49,10
  • 2560 × 1440 — yüzde 27,76
  • 3840 × 2160 — yüzde 4,81
  • 2560 × 1600 — yüzde 5,43

Oyuncuların yaklaşık yarısı 1080p’de. 1440p’de 144 FPS hedefliyorsanız, resmî “Yüksek Kaliteli” satırındaki donanımın bunu garanti ettiğine dair resmî bir ifade yok — tablo çözünürlük belirtmediği için bu çıkarımı yapmak size kalıyor.

Kaynak ve sınırı. Oranların tamamı Steam Donanım ve Yazılım Anketi’nin Eylül 2026 sonuçlarından, anketin yalnızca Windows kesitinden alındı. Bu anket VALORANT oyuncularını temsil etmiyor — VALORANT Steam üzerinden dağıtılmıyor ve Riot oyuncu donanım dağılımı yayımlamıyor. Anket gönüllü katılıma dayalı aylık bir örneklem; kesin bir sayım değil. Anket ayrıca TPM 2.0 ve Güvenli Önyükleme durumunu ölçmüyor ve tümleşik ile harici ekran kartlarını ayırmıyor. Buradaki rakamlar “bilgisayarım yetiyor mu” sorusunun cevabı değil, resmî eşiklerin bugünün donanım dağılımı içinde nereye düştüğünü gösteren bir çerçeve.

Sık Sorulan Sorular

VALORANT’ın en düşük sistem gereksinimleri neler?

Resmî tabloya göre 30 FPS hedefi için Intel i3-540 ya da AMD Athlon 200GE işlemci, Intel HD 4000 ya da AMD Radeon R5 220 ekran kartı ve 4 GB RAM. İşletim sistemi Windows 10 (Derleme 19041+) 64 bit ya da Windows 11 64 bit.

144 FPS için hangi donanım gerekiyor?

Resmî listeye göre Intel i5-9400F 2.90 GHz ya da AMD Ryzen 5 2600X işlemci ve NVIDIA GTX 1050 Ti, AMD Radeon R7 370 veya Intel Arc A310 ekran kartı.

VALORANT kaç GB RAM istiyor?

Resmî tabloda üç kademe için de 4 GB RAM yazıyor. Ayrıca sisteme entegre olmayan bir ekran kartı kullanılıyorsa en az 1 GB VRAM gerekiyor.

SSE 4.2 veya AVX desteği ne demek?

Resmî tablonun üstünde yazan bir işlemci şartı: VALORANT, SSE 4.2 veya AVX desteği gerektiriyor. Bu, listelenen işlemci modellerinden ayrı bir koşul.

ARM işlemcili bilgisayarda oynanır mı?

Hayır. Resmî tabloda ARM, üç kademenin de işlemci satırında ayrı ayrı “Desteklenmiyor” olarak yazılı.

Windows 11 için ek şart var mı?

Evet. Resmî maddeye göre Windows 11’de TPM 2.0 ve UEFI Güvenli Önyükleme de gerekiyor.

Bulut oyun hizmetiyle oynayabilir miyim?

Hayır. Resmî madde net: VALORANT buluttan ve sanal makinelerden oynamayı desteklemiyor.

Donanımım yeterli ama oyun sorunlu, ne yapmalıyım?

Resmî sayfa bu durumda destek bileti gönderilmesini söylüyor. Ayrıca en güncel ekran kartı sürücülerinin gerektiği ve bunun daha yeni bir Windows derlemesi gerektirebileceği belirtiliyor.

Windows 10 derleme numarası kaç olmalı?

Resmî tabloda Derleme 19041 ve üzeri yazıyor. Aynı sayfanın Windows 10 bölümünde ise Derleme 10904 ifadesi geçiyor; bu, rakam sırasının karışmasından kaynaklanan bir tutarsızlık gibi görünüyor ve tablodaki değer esas alınmalı.

İşlemcimde SSE 4.2 bulunma ihtimali nedir?

Steam’in Eylül 2026 donanım anketinde SSE 4.2 destekleyenlerin oranı yüzde 99,90, AVX destekleyenlerin oranı yüzde 99,28. VALORANT ikisinden birini yeterli saydığı için bu şart pratikte neredeyse her bilgisayarda karşılanıyor. “Neredeyse” kelimesi önemli: bin kişiden yaklaşık biri SSE 4.2 bildirmiyor ve çok eski bir makinede oyunun açılmama sebebi tam olarak bu olabiliyor.

Oyuncuların çoğu Windows 10’da mı Windows 11’de mi?

Aynı ankette Windows 11 64 bit yüzde 75,08, Windows 10 64 bit yüzde 24,85. VALORANT ikisini de destekliyor. Fark şurada: Windows 11’de TPM 2.0 ve UEFI Güvenli Önyükleme ek şart, Windows 10’da bu iki madde aranmıyor. Yani Windows 11’e geçmek gereksinimi hafifletmiyor.

4 GB RAM bugünün bilgisayarları için düşük bir eşik mi?

Evet, oldukça düşük. Ankette 4 GB’ın altını bildirenlerin oranı yüzde 0,01; en yaygın değerler 32 GB (yüzde 43,28) ve 16 GB (yüzde 37,60). Bellek, VALORANT’ta pratikte engel olmuyor.

Resmî tablo hangi çözünürlüğü esas alıyor?

Yazmıyor. Riot’un tablosu kademeleri 30, 60 ve 144 FPS’e göre ayırıyor ama hangi çözünürlükte olduğunu belirtmiyor. Karşılaştırma için anket verisi: birincil ekranda 1920 × 1080 yüzde 49,10, 2560 × 1440 yüzde 27,76. 1440p’de 144 FPS hedefliyorsanız bunu garanti eden resmî bir ifade yok.

Bilgileri nasıl topladık? Üç kademeli donanım tablosu (En Düşük 30 FPS, Önerilen 60 FPS, Yüksek Kaliteli Donanımlar 144 FPS) ve içindeki tüm işlemci ile ekran kartı modelleri, ARM işlemcilerin desteklenmemesi, 4 GB RAM şartı, entegre olmayan ekran kartı için en az 1 GB VRAM notu, işletim sistemi olarak Windows 10 (Derleme 19041 ve üzeri) 64 bit ile Windows 11 64 bit, SSE 4.2 veya AVX desteği şartı, DirectX 11 gerekliliği, Windows 11 için TPM 2.0 ve UEFI Güvenli Önyükleme şartı, en güncel ekran kartı sürücülerinin gerekmesi ve bunun daha yeni bir Windows derlemesi gerektirebileceği, VALORANT’ın buluttan ve sanal makinelerden oynamayı desteklememesi ile gereksinimler karşılandığı hâlde sorun yaşandığında bilet gönderilmesi önerisi, Riot Games’in support.riotgames.com adresindeki resmî Türkçe VALORANT Destek sayfasının “PC İçin En Düşük ve Tavsiye Edilen Özellikler” makalesinden alındı; makalenin sayfada görünen son güncelleme tarihi 22 Mayıs 2026. Teknik destek rehberlerinin başlıkları, Vanguard hata kodlarının adları (VAN 9001, VAN 9002, VAN 9003, VAN 9005) ve hesap seviyesiyle içeriklerin platformlar arasında paylaşıldığı bilgisi aynı destek sitesinin resmî Türkçe VALORANT Destek ana sayfasından alındı. Aynı resmî makalede Windows 10 derleme numarası tabloda 19041, metin bölümünde 10904 olarak geçtiği için bu fark yazıda olduğu gibi aktarıldı. Donanım dağılımı oranları Steam Donanım ve Yazılım Anketi’nin Eylül 2026 sonuçlarının yalnızca Windows kesitinden alındı. Son güncelleme: 2 Kasım 2026.

İlgili İçerikler

💬 Sisteminde kaç FPS alıyorsun?

İşlemci, ekran kartı ve aldığın kare hızını yaz — aşağıya bırak, gerçek donanım listesi oluşturalım.

Oyun Çözümleri Editörü

Oyun Çözümleri'nin kurucusu ve içerik editörü. PUBG Mobile, Valorant, Car Parking Multiplayer ve Assetto Corsa başta olmak üzere popüler oyunlar için ayar, hata çözümü ve taktik rehberleri hazırlıyor.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmaz. Sorunuzu olabildiğince ayrıntılı yazarsanız daha net yanıt verebiliriz.