Cities: Skylines II’de FPS düştüğünde ilk refleks ayarları kısmak oluyor, ama bu çoğu zaman yanlış yerden başlamak demek. Oyunun kendi performans ölçüm aracı var, donanım tabanının altında kalmanın ayrı bir belirtisi var ve geç oyundaki yavaşlamanın sebebi grafik ayarları değil.
Aşağıdaki sıra, Paradox’un yardım masası makaleleri, resmî yama notları ve Trafik AI geliştirici günlüğündeki bilgilere dayanıyor. Kendi ölçümümüz olmadığı için hiçbir adıma “şu kadar FPS kazandırır” demiyoruz.
Kurulum, performans, ekonomi ve trafik tek sayfada. Cities: Skylines 2 Rehber Merkezi’ne göz at »
Kısa cevap
Önce ölçün: ana menü seçeneklerindeki Benchmark. Sonra donanım tabanını doğrulayın — yol koyarken sarı zemin görüyorsanız sorun ayarlarda değil. Paradox’un üç ayarını uygulayın: 1920×1080 60 Hz, Depth of Field kapalı, Volumetrics kapalı. Ardından modları kapatıp test edin. Geç oyundaki yavaşlama bir oyun sınırı değil: geliştirici ajan sınırının kaldırıldığını, tek gerçek sınırın donanım olduğunu söylüyor.
İçindekiler
İzlenecek sıra

1. Ölçün, tahmin etmeyin
1.5.7f1 Spring Cleaning yamasıyla oyuna oyun içi performans test aracı eklendi. Ana menüdeki seçenekler sekmesinde Benchmark adıyla duruyor. Doğrudan ölçümle açmak isterseniz aynı yamayla gelen -benchmark başlatma parametresini kullanabiliyorsunuz. 1.5.9f1 ile benchmark ekranı oyun sürümü yerine ekran çözünürlüğünüzü gösteriyor.
Bir değişiklik yapmadan önce ve sonra ölçmek, hangi ayarın gerçekten fark yarattığını gösteriyor.
2. Donanım tabanını doğrulayın
Bu adımı atlamayın, çünkü bazı durumlarda ayarlarla kurtarma imkânı yok. Paradox’un makalesine göre yol, bölge ve benzeri şeyleri yerleştirirken sarı bir zemin görüyorsanız ya da arazi hiç yüklenmiyorsa, donanımınız büyük ihtimalle minimum gereksinimin altında.
Kontrol yolu: DxDiag‘ı çalıştırıp kaydedin, açın ve Display devices altındaki dedicated memory değerini minimum gereksinimle karşılaştırın. Minimum ekran kartı GeForce GTX 970 (4 GB) ya da Radeon RX 480 (8 GB).
Intel tümleşik ekran kartı kullanıyorsanız Paradox’un cevabı kesin: oyun bunları desteklemiyor ve hiçbir zaman düzgün çalışmayacak; makalede Colossal Order’ın iade talep edilmesini önerdiği de aktarılıyor. Bu durumda ayar düşürmek zaman kaybı.
3. Paradox’un üç ayarını uygulayın
Performans rehberindeki somut öneriler: çözünürlüğü 1920 x 1080, 60 Hz‘e düşürün, Depth of Field‘ı kapatın, Volumetrics‘i kapatın. Ayarların tek tek ne yaptığını grafik ayarları rehberimizde açıkladık.
Bu listede olmayan ama işe yarayabilecek bir seçenek Dynamic Resolution: çözünürlüğü anlık değiştirip FPS kazandırıyor, karşılığında görüntüyü bulanıklaştırabiliyor.
4. Modları devre dışı bırakıp test edin
Mod kullanıyorsanız bu adım şart. Paradox’un “modları tamamen kapatma” makalesindeki üç yol, kolaydan zora:
- Steam kitaplığında Play’e bastıktan sonra Play Cities Skylines II with code mods disabled seçeneğini seçin.
- Oyuna sağ tıklayıp Properties → Launch Options kutusuna
--disableModdingyazın. - mods.paradoxplaza.com’a oyundaki Paradox hesabıyla girip sağ üstte adınız → My Subscriptions yolundan bütün Cities Skylines 2 modlarından çıkın ve bilgisayarı yeniden başlatın.
Modsuz hâlde performans toparlıyorsa sorumluyu bulmak gerekiyor. Paradox bunun için Skyve modunu öneriyor; mod uyumluluğunu kontrol ediyor ve sorun çıkaran modu söyleyebiliyor. Ayrıntılı mod yönetimini mod yükleme rehberimizde anlattık.
5. Dokuların işlenmesini bekleyin
Oyuna yeni girdiğinizde binalar kararıyor ve görüntü bozuksa, bu bir performans sorunu olmayabilir. Paradox’a göre Virtual Texturing işlemi sürerken binalar kararabiliyor ya da başka görsel bozukluklar çıkabiliyor. Süre donanıma bağlı ama genellikle bir dakikayı geçmiyor; durumu Ana Ekran’daki Bildirimler sekmesinden takip edebilirsiniz.
6. Oyunu güncel tutun
2026 yamaları görsel tarafta somut düzeltmeler getirdi. 1.5.9f1 Morning Dew ile gölge mesafesinin ufka doğru zıplaması, yere yakın zoom’da gölgelerin ekran kenarında kesilmesi ve gölge kademelerinin eşit dağılmaması düzeltildi. Sonuncusu özellikle düşük gölge kalitesinde kameraya yakın gölgelerin bozulmasına yol açıyordu. Aynı yamada ağaç gölgelerindeki titreme de hafifletildi ve Volumetrics Quality ayarının ayarlardan çalışmaması sorunu giderildi.
Yük nereye biniyor?

Sorunu doğru yerde aramak için şu ayrım işe yarıyor:
- İşlemci: Simülasyon ve pathfinding hesapları. Geliştirici, hesaplamaların çok çekirdekli işlemcilerin tüm işlem gücünden yararlandığını belirtiyor. Şehir büyüdükçe artan yük buraya biniyor.
- Ekran kartı: Çözünürlük, gölge kalitesi, Volumetrics ve Depth of Field. Paradox’un önerdiği üç ayar da bu tarafı rahatlatıyor.
- Ekran kartı belleği: Virtual Texturing doğrudan bununla ilgili. Minimum gereksinimde 4 GB’lık GTX 970, önerilende 10 GB’lık RTX 3080 geçiyor.
Geç oyundaki yavaşlama
Şehir büyüdükçe oyunun yavaşlaması çok sorulan bir konu. Geliştiricinin açıklaması şu: ilk oyundaki en büyük iyileştirmelerden biri olarak Cities: Skylines II’de şehirde dolaşan ajanlar için sabit bir üst sınır yok. Simülasyon ve pathfinding performansı büyük ölçüde iyileştirildiği için daha büyük nüfuslar mümkün. Ama aynı cümlenin devamı önemli: tek gerçek sınır, oyunu çalıştıran platformun donanım sınırları.
Yani büyük şehirde yaşanan yavaşlama bir oyun kısıtı değil, işlemcinizin simülasyon yüküne yetişememesi. Grafik ayarlarını kısmak bu durumda beklediğiniz kadar fayda sağlamıyor. Geç oyuna özel yaklaşımları geç oyun takılma rehberimizde topladık.
Bilgisayar yetmiyorsa resmî alternatif
Paradox, oyunun resmî ortakları arasında bulut oyun servisi GeForce NOW‘u listeliyor. Yardım masasındaki Mac sorusuna da aynı cevabı veriyorlar: yerel bir Mac istemcisi yok ama oyun GeForce NOW üzerinden oynanabiliyor. Donanım yükseltmeden oynamanın duyurulmuş tek resmî yolu bu.
Önerilen gereksinim ne kadar yüksek? Valve’ın kendi anketiyle ölçmek
“Bilgisayarım yetiyor mu” sorusunun cevabı gereksinim tablosuna bakmakla bitmiyor. Asıl merak edilen şu: bu çıta diğer oyuncuların bilgisayarlarına göre nerede duruyor? Valve her ay Steam Donanım ve Yazılım Anketi yayımlıyor ve bu soruya sayıyla cevap vermek mümkün. Eylül 2026 verisiyle Cities: Skylines 2’nin resmî çıtasını karşılaştırdık.
| Bileşen | Oyunun istediği | Bu çıtayı aşan Steam bilgisayarı |
|---|---|---|
| Ekran kartı belleği — minimum | 4 GB (GTX 970) | yüzde 86,1 |
| Ekran kartı belleği — önerilen | 10 GB (RTX 3080) | yüzde 31,8 |
| Sistem belleği — minimum | 8 GB | yüzde 97,4 |
| Sistem belleği — önerilen | 16 GB | yüzde 89,8 |
Tablodaki tek dramatik satır ekran kartı belleği ve bu tesadüf değil. Oyunun doku yönetimi doğrudan bu belleğe yaslanıyor; önerilen satırdaki 10 GB ise anketteki bilgisayarların yalnızca yüzde 31,8’inde var. En yaygın değer 8 GB (yüzde 35,8), ikincisi 12 GB (yüzde 17,0).
Buradan çıkan pratik sonuç: düşük FPS alan çoğu oyuncunun bilgisayarı bozuk ya da yanlış ayarlı değil — önerilen ekran kartı çıtasının altında, üstelik normal bir yerde. RAM tarafında ise durum tam tersi: anketteki bilgisayarların yüzde 89,8’i oyunun önerdiği 16 GB’ı zaten geçiyor, yani RAM takviyesi çoğu durumda yanlış harcama oluyor.

Neden ilk müdahale çözünürlük olmalı?
Darboğaz ekran kartı belleğindeyse, o belleği en çok tüketen ayarı düşürmek en hızlı kazancı veriyor — çözünürlük. Anket burada da ilginç bir tablo veriyor: oyuncuların yüzde 49,1’i 1920×1080, yüzde 27,8’i 2560×1440, yüzde 4,8’i 3840×2160 kullanıyor.
1440p ekranı olup 10 GB’ın altında kartla oynayan dörtte birlik kesim, FPS sıkıntısını en çok yaşayan grup. Bu kesim için ayar listesinde gezinmeden önce yapılacak tek hamle çözünürlüğü 1080p’ye indirmek; işlenecek piksel sayısı yaklaşık yüzde 44 azalıyor (3.686.400 pikselden 2.073.600 piksele) ve ekran kartı belleğindeki baskı buna oranlı düşüyor.
Bu rakamları nasıl okumalı? Anket bütün Steam kullanıcılarını kapsıyor, yalnızca Cities: Skylines 2 oynayanları değil; katılım da gönüllü. Yani “şehir kurma oyunu oynayanların yüzde 31,8’i” demiyoruz — genel Steam kitlesinin donanım dağılımından söz ediyoruz. Ayrıca ekran kartı belleği tek başına performansı belirlemiyor; aynı bellekte farklı hızda kartlar var. Rakam bir sıralama değil, çıtanın ne kadar yüksek olduğunu gösteren bir ölçek.
Sıkça Sorulan Sorular
Cities: Skylines 2’de FPS nasıl ölçülür?
Oyunun kendi aracıyla. Ana menüdeki seçenekler sekmesinde Benchmark bulunuyor; 1.5.7f1 yamasıyla eklendi. Doğrudan ölçümle başlamak için -benchmark başlatma parametresi de var.
FPS için hangi ayarları değiştirmeliyim?
Paradox’un üç önerisi: çözünürlüğü 1920 x 1080 ve 60 Hz’e düşürmek, Depth of Field’ı kapatmak, Volumetrics’i kapatmak. Dynamic Resolution da FPS kazandırabiliyor ama görüntüyü bulanıklaştırıyor.
Ayarları en dibe çektim, yine düşük FPS alıyorum. Neden?
Donanımınız minimumun altında olabilir. Yol veya bölge yerleştirirken sarı zemin görüyorsanız bu, minimum altı donanımın belirtisi. DxDiag’da Display devices altındaki dedicated memory değerini kontrol edin.
Intel tümleşik ekran kartında oyunu hızlandırabilir miyim?
Hayır. Paradox, oyunun Intel tümleşik grafik birimlerini desteklemediğini ve bu donanımda hiçbir zaman düzgün çalışmayacağını belirtiyor.
Modlar FPS’i düşürür mü?
Test etmeden emin olmak mümkün değil. Steam’de “Play with code mods disabled” ile, olmazsa –disableModding parametresiyle, olmazsa My Subscriptions’tan bütün aboneliklerden çıkarak modsuz performansı ölçün. Paradox sorumluyu bulmak için Skyve modunu öneriyor.
Şehir büyüyünce oyun neden yavaşlıyor?
Cities: Skylines II’de ajan sayısı için sabit bir üst sınır yok; geliştiriciye göre tek gerçek sınır donanım. Nüfus arttıkça simülasyon ve pathfinding yükü işlemciye biniyor.
Bilgisayarım yetmiyorsa ne yapabilirim?
Paradox, oyunun resmî ortakları arasında GeForce NOW’u listeliyor ve Mac sorusuna da bu cevabı veriyor. Donanım yükseltmeden oynamanın duyurulmuş resmî yolu bu.
Önerilen ekran kartını kaç oyuncu karşılıyor?
Steam Donanım ve Yazılım Anketi’nin Eylül 2026 verisine göre, oyunun önerdiği 10 GB ekran kartı belleğini aşan bilgisayarların payı yüzde 31,8. En yaygın değer 8 GB (yüzde 35,8), ikincisi 12 GB (yüzde 17,0). Minimum satırdaki 4 GB çıtasını aşanlar ise yüzde 86,1. Yani çoğunluk minimumun üstünde, önerilenin altında.
RAM’imi artırsam FPS artar mı?
Büyük ihtimalle hayır. Oyunun önerdiği 16 GB’ı anketteki bilgisayarların yüzde 89,8’i zaten geçiyor ve en yaygın değer 32 GB (yüzde 43,3). Darboğaz ekran kartı belleğinde olduğu için RAM takviyesi çoğu durumda yanlış harcama oluyor. Önce DxDiag ile ekran kartı belleğinize bakın.
Çözünürlüğü düşürmek ne kadar işe yarar?
1440p’den 1080p’ye inmek işlenecek piksel sayısını yaklaşık yüzde 44 azaltıyor — 3.686.400 pikselden 2.073.600 piksele. Darboğaz ekran kartı belleğindeyse en hızlı kazanç burada. Ankette oyuncuların yüzde 49,1’i 1920×1080, yüzde 27,8’i 2560×1440 kullanıyor.
Steam Donanım Anketi nedir, rakamları nasıl okumalı?
Steam Donanım ve Yazılım Anketi, Valve’ın her ay yayımladığı donanım dökümü. Katılım gönüllü ve anonim; bütün Steam kullanıcılarını kapsıyor, tek bir oyunun oyuncularını değil. Bu yüzden yüzdeleri bir sıralama değil, çıtanın ne kadar yüksek olduğunu gösteren bir ölçek olarak okumak gerekiyor. Ekran kartı belleği de tek başına performansı belirlemiyor; aynı bellekte farklı hızda kartlar var.
Bilgileri nasıl topladık? Benchmark aracı ve -benchmark parametresi 1.5.7f1 Spring Cleaning, benchmark ekranının çözünürlük göstermesi ile gölge ve Volumetrics Quality düzeltmeleri 1.5.9f1 Morning Dew yama notlarından alındı. 1920x1080x60Hz, Depth of Field, Volumetrics, Dynamic Resolution ve Virtual Texturing açıklamaları Paradox yardım masasındaki performans rehberinden; sarı zemin belirtisi, DxDiag kontrolü ve Intel tümleşik kart uyarısı “Yellow background/terrain not loading/Hardware not supported error” makalesinden; modları kapatmanın üç yolu ve Skyve önerisi “How to completely disable/remove mods” makalesinden geldi. Ajan sınırının kaldırılması ve tek sınırın donanım olduğu bilgisi Paradox’un Feature Highlight #2: Traffic AI geliştirici günlüğünden, minimum ve önerilen ekran kartı değerleri Steam uygulama verisinden (949230) alındı. Kendi ölçtüğümüz kare hızı olmadığı için hiçbir adıma FPS kazancı rakamı yazmadık. 1 Kasım 2026 eki: oyunun asgari ve önerilen gereksinimleri Steam’in uygulama verisinden, oyuncu donanımı dağılımı ise Valve’ın Eylül 2026 tarihli Steam Donanım ve Yazılım Anketi’nden okundu; yüzdelerin eşik toplamları (4 GB üstü, 10 GB üstü, 16 GB üstü) anketin kendi satırları üzerinden hesaplandı. Son güncelleme: 1 Kasım 2026.
İlgili İçerikler
- Cities: Skylines 2 Grafik Ayarları
- Cities: Skylines 2 Geç Oyun Takılma
- Cities: Skylines 2 Sistem Gereksinimleri
- Cities: Skylines 2 Mod Nasıl Yüklenir?
- Cities: Skylines 2 DLC Listesi 2026: Tüm Paketler, Fiyatlar ve Expansion Pass 2
💬 Hangi adım işe yaradı?
Benchmark öncesi ve sonrası sonucunu, ekran kartını ve nüfusunu aşağıya yorum bırak — hangi adımın gerçekten fark yarattığını birlikte görelim.
[…] deneyecekseniz gereksinimleri sistem gereksinimleri rehberimizden, performans ayarlarını FPS artırma rehberimizden kontrol […]